KURBAN BAYRAMININ ANLAMI

İbrahim aleyhisselam ,Allahü teâlâ bir oğul verirse ,onu Allah için kurban edeceğini söyledi.Dileği gerçekleşince rüyasında, verdiği sözü yerine getirmesi gerektiği bildirildi.HZ.İbrahim,sözünde durup oğlunu kurban etmek istedi ..Cenab-ı hak,(İbrahim gerçekten rüyasına sadakat gösterdi.Elbette bu açık bir imtihandı.Oğluna karşılık ona büyük  bir kurbanlık koç fidye verdik.İhsan sahiplerini böyle mükafatlandırırız )buyurdu.

Bayram bizim için bir sevinme zamanı ise 4 gün boyunca sevinip bayram yapabiliriz. Bayramlarda dargın olanlar barışır, sevinçlerimiz paylaşılır, çoğalır. Çevremizdeki kimsesiz ve fakir insanlar bir kere daha hatırlanır. Sahip olduklarımızın muhtaç insanlarla paylaşılması bayramları herkes için önemli ve anlamlı yapar. Milli bayramlarımızda günün anlamıyla ilgili törenler yaparız. Eskiden ‘bayram’ kelimesi yerine ‘ıyd’ kelimesi de kullanılırdı.

Kurban bayramı aynı zamanda maddi durumu iyi olan insanların maddi imkanları daha kısıtlı olan insanlarla kaynaşması dayanışmasıdır.Aynı sofranın etrafında oturulur ve bayram mutluluğu yaşanır....Peki bayramda neler yemeliyiz?

Fazla et yenmesi vücuda ne gibi zararlar verir?
Et hayvansal kaynaklı bir besin grubu içinde iken aynı zamanda içeriğinde doymamış yağları bulundurur. Aşırı miktarlarda tüketilmesi sonucu kan yağlarının yükselmesine bağlı kalp damar hastalıklarının oluşmasına neden olur. Kırmızı etin yapısında oldukça fazla miktarda demir bulunur. Kırmızı etin fazla tüketilmesi halinde alınan fazla demirden dolayı idrarla kalsiyum atımı gözlenir. Yine aynı şekilde aşırı et tüketilmesi sonucu tansiyon yükselmesi, şişmanlık ve insülin metabolizma dengesi bozulacağından diyabet gözlenebilir.
Kurban bayramı nedeniyle oldukça fazla et yenilmesi mideyi nasıl etkiler?
Her besin öğesinin vücut içindeki işleyişi ve sindirim biçimi farklılık gösterir. Dini bayramlarımızdan biri olan kurban bayramında gereğinden fazla miktarda et tüketimi birçok rahatsızlıklara neden olabileceği gibi olan rahatsızlıkların da ilerlemesine neden olabilir. Bunlardan biri de mideye olan olumsuz etkileridir. Aşırı miktarlarda et tüketiminin yanında ete uygulanan pişirme teknikleri de önemlidir. Pişirme yöntemi olarak kavurma ve kızartma gibi sindirimi zor ve mide asidesini artıracak yöntemler tercih edilmemelidir.
Etin mideye ve bünyeye zarar vermemesi için etle birlikte ne yenmelidir?
Ette, özellikle kırmızı ette demir oldukça fazla miktarlarda bulunur. Bu demirin vücut içinde biyo yararlılığını artırabilmek için C vitamini yönünden zengin besin kaynaklarını etle birlikte tüketmekte yarar vardır. Örneğin, uygun pişirme teknikleriyle yapılan eti bol miktarda yapılan limonlu bir yeşil salatayla birlikte tüketmeyi tercih

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !